Zapraszamy uczniów publicznych i niepublicznych placówek oświatowych z Bielan i Żoliborza do udziału w konkursie zatytułowanym „Historia w obiektywie”.

Tematem konkursu są obiekty związane z historią Bielan i Żoliborza np: kościoły, kapliczki, pomniki, tablice pamiątkowe, nekropolie z grobami żołnierzy, powstańców warszawskich, świeckie obiekty zabytkowe – pałacyki, obiekty obronne, uczelnie, drzewa, jako pomniki przyrody, inne.

Każdy uczestnik konkursu może zgłosić maksymalnie 3 zdjęcia wykonane na terenie Bielan lub Żoliborza, które wiążą się z historią tej części Warszawy.

Konkurs objęty jest patronatem burmistrzów Dzielnic Żoliborz i Bielany.

Termin nadsyłania zdjęć trwa do 31 maja 2019 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 06 czerwca 2019 roku. Przewidzieliśmy bardzo atrakcyjne nagrody.

 

Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie konkursu dostępnym na naszej stronie internetowej.

pobierz

 

 

7 lutego 2019 roku odbyło się Zwyczajne Walne Spotkanie Członków TPW Oddział Żoliborz-Bielany, podczas którego wysłuchano sprawozdań i udzielono absolutorium ustępującemu Zarządowi za lata 2013-2019 i wybrano nowe władze w osobach:

Zarząd
• Maria Wiro-Kiro – prezes
• Joanna Grocka – wiceprezes
• Sławomira Pieńkowska – wiceprezes
• Adam Kalinowski - skarbnik
• Bogdan Falicki – sekretarz

Komisja Rewizyjna
• Radosław Stępniak – przewodniczący
• Jadwiga Godlewska – wiceprzewodnicząca
• Wiesława Bartoszuk – sekretarz

Wybory 2

Zachęcamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności TPW Oddział Żoliborz-Bielany za lata 2013-2018” Link do sprawozdania

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany, Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Duński Instytut Kultury oraz Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego zapraszają na wyjątkową wystawę związaną z duńską malarką urodzoną 200 lat temu na Żoliborzu Elizabeth Jerichau-Baumann. Wystawa odbędzie się 14 października 2018 roku w godzinach 13.00 – 16.00 w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego ul. Czarnieckiego 51 na Żoliborzu. Podczas wystawy prezentowany będzie jedyny obraz tej malarki, który znajduje się Polsce, w zbiorach Fundacji Ciechanowieckich, przechowywany na Zamku Królewskim w Warszawie.  Obraz zatytułowany jest Główka dziewczyny. Publiczna prezentacja tego obrazu w Polsce odbędzie się po raz drugi. Elizabeth Jerichau  - Baumann było osobą niezwykłą i o tej jej niezwykłości, w czasie wystawy, opowie dr Beata Michalec z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Zaprezentowane też będą pamiątki związane z malarką. Gorąco zapraszamy.

Elizabeth

 

 

 

wreczanie

Wczoraj w naszej siedzibie przy ulicy Marii Kazimiery 20 lok. 2 wręczyliśmy nagrodę pani Kindze, uczennicy Gimnazjum w Zespole Szkół nr 51 im. Ignacego Domeyki, za zajęcie I miejsca w konkursie internetowym pod nazwą "Zdjęcie roku Żoliborza i Bielan". Nagrodę wraz z gratulacjami i życzeniami przekazali zwyciężczyni Adam Kalinowski członek Zarządu TPW Oddział Żoliborz-Bielany i Joanna Radziejewska -koordynator konkursu.

 

 

 

 

 

Tak więc mamy już zwycięzcę, a właściwie zwyciężczynię konkursu fotograficznego organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany pod nazwą "Zdjęcie roku Żoliborza i Bielan"! Najwięcej polubień uzyskało zdjęcie zatytułowane "Rzeka Rudawka - piękny zakątek Lasu Bielańskiego". Zdjęcie uzyskało 229 polubień (stan na 10 czerwca 2018 r godz.15.00). Gratulujemy zwycięstwa. W sumie na konkurs wpłynęło 88 zdjęć. Nie wszystkie z nich mogliśmy opublikować, z uwagi na niezałączenie oświadczenia o byciu uczniem Dzielnicy Bielany lub Żoliborz. Raz jeszcze dziękujemy za udział w konkursie. Przy okazji informujemy o V edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez TPW Oddział Żoliborz-Bielany razem z Urzędem Dzielnicy Bielany i Urzędem Dzielnicy Żoliborz. Tym razem, konkurs odbywa się pod nazwą "Historia w obiektywie". Jak zwykle konkurs skierowany jest do uczniów bielańskich i żoliborskich szkół. Zdjęcia będzie można przesyłać aż do 30 września br. Na zwycięzców czekać będą atrakcyjne nagrody. Informacje i regulamin konkursu wkrótce na naszej stronie www.tpw-zb.pl.

A oto nagrodzone zdjęcie:

Rzeka Rudawka 

Rzeka Rudawka - piękny zaułek Lasu Bielańskiego

 

 

 

Kaczki

 

Żoliborz i Bielany to dzielnice z wielkim potencjałem i dużymi walorami, zwłaszcza przyrodniczymi. Dobrze skomunikowane, z bogatą infrastrukturą społeczną, akademickim charakterem i dynamicznie działającym sektorem organizacji społecznych. Jak postrzegają Bielany i Żoliborz młodzi ludzie, a konkretnie młodzież szkolna? TPW Oddział Żoliborz-Bielany organizuje konkurs na zdjęcie roku Żoliborza i Bielan. Zdjęcia zawieszać będziemy na naszym funpage od 10.03. do 10.06.br. Zdjęcie, które otrzyma największą liczbę polubień (lajków) będzie nagrodzone. Autor zdjęcia otrzyma nagrodę w postaci bonu towarowego o wartości 500 zł. Rozstrzygnięcie konkursu 15 czerwca br. Bliższe informacje i regulamin konkursu pod telefonem 22 251 54 57 oraz na adres e-mail: biuro@tpw-zb.pl.

      Regulamin konkursu

     Oświadczenie uczestnika

 

 

 

16 marca 2018r. o godzinie 17.30 w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego odbędzie się długo oczekiwana promocja książki autorstwa Mieczysława Jasińskiego „Powązki życie moje”.

Pan Mieczysław Jasiński, nieżyjący już wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany, prywatnie mieszkaniec tzw. Miasteczka Powązki, położonego obecnie, częściowo na terenie dzielnicy Wola, a częściowo na terenie dzielnicy Żoliborz, przez wiele lat gromadził materiał do tej publikacji, który obrazuje bardzo ciekawe, czasem dramatyczne losy tej części Warszawy.

W roku ubiegłym, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowym Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa, Oficyna Wydawnicza „Mówią wieki” Sp. z o.o. opracowała materiał i wydała książkę zatytułowaną „Powązki życie moje”, na promocję której gorąco zapraszamy. W spotkaniu wezmą udział pani Anna Wróbel- córka pana Mieczysława Jasińskiego, pan Andrzej Kawka – rzecznik prasowy Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa, historyk Tomasz Małkiewicz, przewodnik warszawski Piotr Artur Sobczak.

Spotkaniu towarzyszyć będzie krótki koncert Kapeli Sztajer oraz drobny poczęstunek, na który gorąco zapraszamy. W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę Mieczysława Jasińskiego „Powązki życie moje”.

Powazki zycie moje

Zapraszamy na wykład otwarty pana Michała Rybaka, historyka, pracownika Muzeum Niepodległości w Warszawie. Tematem wykładu będzie życie, twórczość i działalność Ignacego Jana Paderewskiego. Wykład ilustrowany będzie wyjątkowymi zdjęciami z życia Paderewskiego.

W trakcie wykładu odbędzie się konkurs wiedzy o artyście. Nagrodami w konkursie będą unikatowe publikacje Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Zapraszamy szczególnie młodzież szkolną z dzielnic Żoliborz i Bielany. Będzie to bardzo interesująca lekcja historii, znakomicie komponująca się z tegorocznymi obchodami 100-lecia niepodległości państwa polskiego.

Po wykładzie polecamy obejrzenie w galerii „Przystanek” (ogrodzenie Parku im. Stefana Żeromskiego na Żoliborzu) wystawy ukazującej dokonania tego wielkiego Polaka.

 

IJPaderewski

KKB

 

 A jeżelim spalił młodość
         Jak palą kraje w wielkim hymnie
          To nie zapomni czas narodu
          A Bóg jak płomień stanie przy mnie
K. K. Baczyński


      Krzysztof Kamil Baczyński, „Poeta płonącej Warszawy”,  „Ofiara krwi i pożogi”, „Dziedzic lutni Słowackiego”, „Wystrzelony brylant” – oto tytuły esejów poświęconych Baczyńskiemu. Profesor Stanisław Pigoń – znamienity humanista i historyk literatury dowiedziawszy się o śmierci Krzysztofa powiedział: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów.”

      Krzysztof Kamil Baczyński – harcerz Grup Szturmowych Szarych Szeregów, żołnierz Harcerskich Batalionów Armii Krajowej – „Zośka” i „Parasol”, syn bohatera – kapitana Stanisława Baczyńskiego, legionisty Pierwszej Brygady Komendanta Piłsudskiego, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej. 
Poległ w Powstaniu Warszawskim 04 sierpnia 1944r.

     Ten wybitny poeta, a jednocześnie żołnierz, który nie wahał się oddać życia w obronie swojej ojczyzny i ukochanego miasta Warszawy jest patronem wielu szkół i drużyn harcerskich w Polsce, wybierany jednogłośnie przez młodzież. Młodzież ceni uniwersalne i ponadczasowe wartości poezji Baczyńskiego – patriotyzm, odwagę, szlachetność i miłość do ludzi.

      Towarzystwo Przyjaciół Warszawy podjęło inicjatywę uczczenia i utrwalenia pamięci poety dla współczesnych i przyszłych pokoleń pomnikiem w jego rodzinnym mieście. Wzniesienie w Warszawie pomnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pozwoliłoby młodym Polakom na godne uczczenie jego postaci, o której piszą z najwyższym uznaniem podkreślając, że dziedzictwo Krzysztofa zobowiązuje ich.

     Naszą inicjatywę poparli przedstawiciele środowisk naukowych, społecznych, kombatanckich, artystycznych, władze Warszawy i jej mieszkańcy. Zależy nam, by na 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które przypadną 22 stycznia 2021 roku mieszkańcy Warszawy mogli złożyć kwiaty pod pomnikiem tego, który uczył, „jak walczyć miłością”.

     Wszystkich zainteresowanych naszą inicjatywą prosimy o kontakt na adres mailowy biuro@tpw-zb.pl lub pod telefonami – 22 251 54 57, albo 22 831 61 75.

 

200300

RRK201

GALERIA  

 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.