KKB

 

 A jeżelim spalił młodość
         Jak palą kraje w wielkim hymnie
          To nie zapomni czas narodu
          A Bóg jak płomień stanie przy mnie
K. K. Baczyński


      Krzysztof Kamil Baczyński, „Poeta płonącej Warszawy”,  „Ofiara krwi i pożogi”, „Dziedzic lutni Słowackiego”, „Wystrzelony brylant” – oto tytuły esejów poświęconych Baczyńskiemu. Profesor Stanisław Pigoń – znamienity humanista i historyk literatury dowiedziawszy się o śmierci Krzysztofa powiedział: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów.”

      Krzysztof Kamil Baczyński – harcerz Grup Szturmowych Szarych Szeregów, żołnierz Harcerskich Batalionów Armii Krajowej – „Zośka” i „Parasol”, syn bohatera – kapitana Stanisława Baczyńskiego, legionisty Pierwszej Brygady Komendanta Piłsudskiego, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej. 
Poległ w Powstaniu Warszawskim 04 sierpnia 1944r.

     Ten wybitny poeta, a jednocześnie żołnierz, który nie wahał się oddać życia w obronie swojej ojczyzny i ukochanego miasta Warszawy jest patronem wielu szkół i drużyn harcerskich w Polsce, wybierany jednogłośnie przez młodzież. Młodzież ceni uniwersalne i ponadczasowe wartości poezji Baczyńskiego – patriotyzm, odwagę, szlachetność i miłość do ludzi.

      Towarzystwo Przyjaciół Warszawy podjęło inicjatywę uczczenia i utrwalenia pamięci poety dla współczesnych i przyszłych pokoleń pomnikiem w jego rodzinnym mieście. Wzniesienie w Warszawie pomnika Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pozwoliłoby młodym Polakom na godne uczczenie jego postaci, o której piszą z najwyższym uznaniem podkreślając, że dziedzictwo Krzysztofa zobowiązuje ich.

     Naszą inicjatywę poparli przedstawiciele środowisk naukowych, społecznych, kombatanckich, artystycznych, władze Warszawy i jej mieszkańcy. Zależy nam, by na 100-lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, które przypadną 22 stycznia 2021 roku mieszkańcy Warszawy mogli złożyć kwiaty pod pomnikiem tego, który uczył, „jak walczyć miłością”.

     Wszystkich zainteresowanych naszą inicjatywą prosimy o kontakt na adres mailowy biuro@tpw-zb.pl lub pod telefonami – 22 251 54 57, albo 22 831 61 75.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.