Alina1Alina2

Rzeźba plenerowa Henryka Kuny, dla której pierwowzorem była, być może, postać Aliny z dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna” to bardzo urokliwy element żoliborskiego parku im. Stefana Żeromskiego. Żoliborzanie mają wyjątkowy sentyment do tej rzeźby, która od 1936 roku wieńczy fontannę w parku. Trudno wyobrazić sobie Żoliborz, a szczególnie park Żeromskiego, bez Aliny, toteż gdy w 1991 roku wandale ukradli Alinę, a poszukiwania trwały nieomal rok, mieszkańcy ze smutkiem patrzyli na ogołoconą fontannę. Na szczęście rzeźbę odnaleziono, naprawiono i znów możemy odpoczywać w parku w cieniu Aliny.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany w 80. rocznicę ustawienia rzeźby na Żoliborzu postanowiło każdego roku świętować ten fakt w czerwcowy dzień, który jest dniem imienin Aliny. Tak było i tym razem, choć niedokładnie udało nam się zorganizować święta Aliny 16 czerwca. Zrobiliśmy to podczas pikniku „Otwieramy Żoliborz”. Współorganizatorami święta było gimnazjum nr 55 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Bytnara PS. „Rudy” w Warszawie, Pierwszy Żoliborski Uniwersytet III Wieku, Urząd Dzielnicy Żoliborz oraz Fundacja Protektoria. Na tę okoliczność Alina –dziewczyna z dzbanem - została pięknie ubrana dzięki Studiu Sztuki Danuty Konarzewskiej. Piękny wianek, który widać na głowie Aliny wykonała Marta Wójcik studentka I roku charakteryzacji i wizażu Studia. 

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego działania serwisu. Możesz zablokować pliki cookie w ustawieniach przeglądarki.